18.5.2017

Máte-li u domu zahradu, neměli byste zapomínat ani na její osvětlení, stejně tak osvětlete prostor před garáží nebo přístřeškem pro auto a příjezdovou cestu.


Osvětlení zahrady

Zatímco osvětlení v zahradě zpříjemní posezení za dlouhých letních večerů, osvětlení garáže a přístřešku pro auto je spíše praktické. Nemusíte v noci tápat, kde je vchod do domu, navíc pokud světlo opatříte čidlem, rozsvítí se při každém pohybu. Často reagují i na pohyb zvířat a to je potřeba vzít v potaz.


Jaké osvětlení vybrat?

Při výběru osvětlení přístřešku na auto i do zahrady věnujte pozornost výběru tvarů. Osvětlení v zahradě by mělo vytvořit kontrast k rostlinám. Koule, válce a hranoly mají jasně definované tvary a neodvádějí pozornost od květin, stromů, keřů či fontány. Vybrat si můžete i mnoho barev od bílé, po černou.


Jak světla umístit

Dominantou venkovního osvětlení jsou stíny. Světlo prosvítá skrze listy stromů a keřů a vytváří efektivní kombinace světel se stíny. Při nastavení světel je potřeba určit body, kam budou namířeny. Například světlo na ocelovém přístřešku na auto by mělo mířit na cestu k domu. Okolo cesty zvolte řadové osvětlení.


Bezpečnost především

Důležitým technickým opatřením je rozvod kabelů, ukotvení světel a zapojení přes spínače. Kabely pokládejte 60 cm pod povrch půdy. Kabely pokládejte tam, kde už nebude možné kopat, tj. pod terasu, chodník či dlažbu přístřešku pro auto. Ukotvení světel provádějte podle návodu výrobce. Někdy stačí jen je zapíchnout do země, jindy stačí vybetonovat malý základ. Řešením jsou také solární světla, které disponují vlastními solárními panely. Nepotřebujete k nim žádné kabely. Instalaci elektřiny v zahradě přenechejte profesionálům.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.