Dostavěli jste dům? Nyní jsou na řadě terénní úpravy. Pokud připravíte půdu na trávník správně, odmění se vám hustým zeleným pažitem.
Přípravu nepodceňte
Dříve, než začnete kopat základy domu, je potřeba provést skrývku ornice a umístit ji na pozemku tak, aby nepřekážela. Je vhodné ji přikrýt plachtou a zasít na ní trávu, aby se z ní nevyplavovaly živiny. Po dokončení stavby je čas pustit se do úpravy terénu a ornici rozhrabat po pozemku.
Příprava půdy chce čas
Na zbylou hlušinu si sjednejte odvoz zeminy. Skrytou ornici udržujte pokud možno ve stavu bez plevele, v opačném případě je potřeba při úpravě zahrady použít herbicidy. Pozemek zbavte sutě, zbytků železobetonu i velkých kamenů. Do trávníku by se jinak rychle vsakovala voda, vznikaly by nerovnosti.
Příprava pozemku
Na úpravu terénu je potřeba provést zemní práce. Než se pustíte do rozhrabávání ornice po pozemku, je potřeba nakypřit podorniční vrstvu, vymodelovat terén, rozhrabat a zarovnat povrch. Ornici rozprostřete a povrch opět uhrabejte a zbavte kamenů. Chybou je okamžitý výsev trávníku. Naopak je potřeba nechat půdu několik týdnů odpočinout a slehnout.
Výsev trávníku
Poté, co je země dostatečně odpočatá, provedli jste odvoz zeminy, můžete podle počasí na podzim nebo na jaře zasít trávník. Množství osiva je pak 25 - 30g/m2. Rozhodně to s dávkou osiva nepřehánějte, rychle klíčící semínka znemožní růst pomalejším. Menší travní plochy můžete zasít ručně, ale dbejte na pravidelnost výsevu. Poté, co trávník vyroste, je nezbytná pravidelná údržba pomocí sekačky na trávu. Alespoň na jaře používejte vertikutátor pro údržbu trávníku. Základem je kvalitní sekačka na trávu, která si hravě poradí i s náročnějším terénem.